top of page
Crave 11.jpg

PROJEKTI

Abomo umetniško kolektiv že desetletje ustvarja opus komunikacij med različnimi umetniki, združuje tisto, kar še ni bilo združeno in širi meje umetniških praks v različna okolja, katerim s svojo umetnostjo za trenutek spremeni namembnost.

projekti: About
hrestač.jpg

HRESTAČ V IZLOŽBI

Prebudili smo prazno izložbo  v starem mestnem jedru. Junaki slavnega baleta Hrestač; Klara, Klarin bratec Fritz, čarovnik Drosselmayer in ostali so v 20 minutnem performansu Abomo umetniškega kolektiva Celje prinesli kanček božično baletnega vzdušja. 


Avtorice in koreografinje: Anka Rener Kremžar, Eva Janković in Aleksandra Vučković

Izvajalci: Tin Gajšek, Lina in Lana Kačičnik, Ana Ema Jakop, Alja Felicijan in Mia Radišek


Produkcija: Abomo Umetniški Kolektiv 2022


S finančno pomočjo Mestne Občine Celje in v sodelovanju z Zavodom Celeia Celje

Manca6_edited_edited.jpg

LEAVE YOUR PERSONALITY OUTSIDE

 Krožim skozi življenje. Je to sploh življenje samo? Ali je to le njegova zgodba?

Ampak, krog je pot ene dimenzije .Jaz pa sem večplastna.

Zato krog razširim. Razširim ga tako, da razširim zavedanje njem in ga spremenim v spiralo. Razširim svojo zavest.

Vedno manj sem vezana na svoje fizično telo in vedno več  na senzorno.Prvič zaznavam, da vibriram. Ne vem več do kje segam.Ugotovim, da sem povsod.

Se je moja osebnost končno spremenila v življenje!

Sem lahko srečna brez zgodb?

Ideja, koreorežija, kostumografija, scenografija in dizajn luči: Anka Rener Kremžar

Pleše: Manca Langus

Fotografija: Marjan Marič

Produkcija: KUD Abomo 2022 s pomočjo  mestne Občine celje in Zavoda Celeia Celje

6DC9E2E7-E8B0-4C87-AE4A-931CCFE2D6C0.JPG

VOLČJA REJA KOZLIČEV

Gledališko-performativna solo plesna predstava po motivih Jurčičeve Kozlovske sodbe v izvedbi Luke Ostreža odkriva pripadnika katerekoli šibkejše in na skrajni rob odrinjene skupine ljudi (ali pa nenazadnje tudi živali), ki jim predstavniki močnejših, vladajočih, niso namenili svobode niti do odločanja niti o lastnih življenjih. Ali morebitna izguba pravic odpravi tudi tvoje dolžnosti? Kako lahko prevzamem odgovornost za svoja dejanja, ko pa nekdo drug prevzema odgovornost mojega stvarstva? 


Koreografija in izvedba: Luka Ostrež

Dramaturgija: Pia Vatovec Dirnbek 

Kostumografija: Katarina Šavs 

Scenografija in dizajn luči: Luka Ostrež

Fotografija: Marijo Zupanov

Produkcija: KUD Abomo 2021 s pomočjo  Ministrstva za kulturo RS.


IMG_20200902_201042_edited.jpg

DANES NI NIKOLI JUTRI, PLESNI PERFORMANS, LIKOVNI SALON CELJE

Pogled navzdol, na drugo plat sveta, kjer velja zakon nesmisla in absurda. Jutri, ki ni nikoli danes, se nenehno spreminja, nas venomer opozarja na to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 
Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić
Glasba: DJ Onix 
Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

Larisa 2.png

BOŽIČNA PRAVLJICA O NAJLEPŠEM DARILU

Kaj je popolno darilo? Je morebiti res najslajša lizika ali skiro? Ali največja punčka, ki ti jo lahko izdelajo? Je čarovnija tista, ki ti da karkoli si zaželimo in to dobimo? Ko bolje pomislimo niti ne? Kmalu nas vse te stvari zdolgočasijo in se jih naveličamo. Tisto kar šteje smo mi. Družina, prijatelji, dom. To je  darilo, ki ima največjo vrednost, a zanj ne potrebujemo  cekinčkov. 


Plešejo: 

DARILA: Larisa Strašek in Manca Langus 

LIZIKA: Larisa Strašek 

SKIRO: Manca Langus 

PUNČKA: Hanna Rotar 

ČAROVNIK: Maša Grajžel 

DEKLICA: Lana Kačičnik 

PRIPOVEDOVALKA: Eva Janković 

KOREOGRAFIJA IN REŽIJA: Eva Janković & Anka Kremžar-Rener

SNEMANJE IN MONTAŽA: Anka Kremžar-Rener 

to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 

Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić

Glasba: DJ Onix 

Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

zvezdica zaspanka

ZVEZDICA ZASPANKA

Plesna dramatizacija znane slovenske pravljice Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega – Ježka je združila najboljše za najbolj iskreno in dojemljivo občinstvo: igro, ples, že skoraj ponarodelo vsebino in vrhunsko umetniško izvedbo.
Brezčasna zgodba o zvedavi zvezdici skozi slikovito kostumografijo in scenografijo v treh slikah sledi skritemu sporočilu vedno večne življenjske resnice, ki nosi obilico temeljnih človeških in družbenih vrednot, še kako pomembnih in aktualnih za današnji »ponoreli« svet. 
Koprodukcija: Festival Velenje, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS Srbija, Balkan Dance Project in KUD Abomo.

cirkusada

CIRKUSADA-OTROŠKA PLESNA PREDSTAVA NA DROGU IN SVILI

Cirkusada, otroška plesna predstava, ki vsebuje prvine plesa ob drogu in Aerial Flow elemente na svilenih vrečah. Premierno  je bila uprizorjena  poleti, na Muzejsko noč 2019, na velikem odru Glavnega trga v Celju.

Alma barbara veronika.jpg

ALMA-BARBARA-VERONIKA (TEATER V GALERIJI)

Izhodišče za performans so osrednje ženske figure in osebnosti, ki so na različne načine vplivale na razvoj mesta Celja; Alma Karlin, Barbara Celjska in Veronika Deseniška. Ustvarjalci performansa preučujejo kulte osebnosti Barbare Celjske, Veronike Deseniške in Alme Karlin, zgodovinske učinke v kontekstu vloge ženske v današnji družbi. Teater v Galeriji tokrat raziskuje življenje in simboliko osebnosti, Barbare Celjske - močno srednjeveško vodjo v srednji in vzhodni Evropi, Veroniko Deseniško- tragično protagonistko prvega zabeleženega čarovniškega procesa na Slovenskem ter Almo Karlin- pogumno popotnico. Premiera: Poletna muzejska noc, 15.06.2019

DSC02025.JPG

TEATER V GALERIJI

Teater v galeriji  je sklop plesno gledaliških intervencij v galerijskem prostoru in kot taken tudi prvenec tovrstnih umetniških akcij in umetniških sodelovanj v MOC. Združevanje gledališča, plesa in galerij ni vsakdanji pojav, zato so takšne akcije vedno dobrodošle. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je klju!no povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Teater v galeriji je nevsakdanja oblika umetnosti in moderna po vsebini in posegih v vsebino. Vsled temu je projekt poseben, drugačen ter se razlikuje od ostalih umetniških projektov. Teater v galeriji je tudi zmenek večih umetnikov, avtorjev.
Teater v Galeriji- Galerija Sodobne Umetnosti Celje, 16.06.2017: v okviru Poletne Muzejske noči in v sodelovanju z umetnico Ivo Tratnik, Markom Golubovićem, Polono in Lucijo Boruta, Matejo Rožič in mladimi plesaci iz MOC Celje.

IMG_9038.JPG

GIBLJIVE SLIKE

Gibljive slike so tako imenovana plesna instalacija in združevanje gledališča, plesa in likovne umetnosti. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je ključno povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Gibljive slike so se izvedle na podstrešju Erotične Galerije Račka v okviru Poletnih muzejskih noči.

Foto (IMG_0765) - Rok Dezelak RD2.si.jpg

DIALOGI

Dialogi II
V projektu "Dialogi II”- Horizontalno/ Vertikalno smo združili 2 plesne zvrsti. Tokrat ni šlo za performans, ampak za eksperiment združevanja dveh plesov ob drogu, kjer smo raziskovali dimenzije prostora. Ukvarjali smo se z raziskovanjem prostorkih dimenzij plesa. V umetniških dilaogih smo združili klasični balet ob drogu s plesom na drogu. Koreografiji sta komunicirali in s tem se je prav tako ustvaril dialog med obema plesnima zvrstema. Dialogi so se izvedli v prostoru, ki ni namenjen uprizoritvenim umetnostim, zato je celoten gibalni material, libreto zgodbe in sama scenografija bila navdihnjena s prostorom. Skozi kreiranje predstave smo ves čas poudarjali specifičen odnos med telesom in drogom, telesom in prostorom ter drogom in prostorom. Misleča telesa niso bila samo na drogu in ob drogu, misleče telo se je pojavljalo tudi v enem izmed akterjev predstave, ki misleče telo ni prikazoval skozi gibanje temveč je vseskozi povezoval predstavo in misleča telesa skozi tekst. Abomo je k projektu povabil tudi mladega performerja, fotografa in kostumografa Jakoba Jurkovška.

DSC_0738.JPG

DIALOGI

DIALOGI I


Je zmenek dveh avtoric Mojca Majcen- plesalke in Anke Rener Kremžar, tokrat v vlogi vizualne umetnice, oz komunikacija plesa in vizualnih umetnosti. Glavno vprašanje, ki si ga zastavljata umetnici, je “Kako vizualna umetnost vidi plesno telo ter osnovne elemente plesne umetnosti: prostor, čas, energijo, težnost, in kako nanje reagira”.  “Performans, ki te vabi, da se vključiš; s telesom ali skozi telo, z doživljanjem ali skozi izkustvo. Telo plesalca, ples telesa, gratis izkušnja.

erinije.jpg

BODIART

Mladinska pobuda BODIART je svojevrsten poziv mladim ljudem, da začno razmišljati in se ukvarjati z umetnostjo na drugačen način. Bodiart je pobuda, kjer smo poskušali umetnost približati mladim na način aktivne partcipacije, aktivnega vključevanja v umetniški proces in vsem, ki so si želeli širiti svoje umetniške ideje pripomoči k njihovem udejanjanju in prepoznavnosti v širšem družbenem okolju. Hkrati pa smo se s projektom lotili težavnega reševanja vseh stereotipov, ki se držijo umetnosti od njenega nerazumevanja, ki vodi do neukvarjanja in neodobravanja umetnosti, do dejstva da je umetnost bila in je elitistična, saj živi predvsem v ateljejih, galerijah, gledališčih in koncertnih dvoranah, kljub temu, da je prisotna povsod in v veliki meri nudi smisel našemu življenju. Bodiart je omogočil mladim tudi aktivno in kreativno preživljanje prostega časa in jih na sproščujoč način osvestil o pomembnosti same umetnosti v vsakdanjem življenju. V obdobju 12 mesecev smo pripravili 10 različnih dogodkov, umetniških akcij, delavnic,  predavanj in performansov na temo približevanja umetnosti mladim, kjer se so se vsi mladi udeleženci znašli v vlogi umetnikov in aktivno soustvarjali lokalno kulturo in njen vsakdan. 

Projekt bodiart je bil podprt s strani Evropske komisije in Mestne Občine Celje. 


Več info: http://bodiart.weebly.com/manifest.html

_DSC0101.JPG

ANNE SEXTON- PERFORMANS

Prisloni uho na svojo dušo in pozorno prisluhni" so njene besede. Poezijo Anne Saxton lahko primerjamo z body artistično uprizoritvijo, saj se gledalcu razgali sunkovito in brez zadržkov. V uprizoritvenem delu, si jo namesto melodije zamišljamo ob gibu, toda ne kot spremljavo, temveč kakor samostojen, celo vodilen element. Da bi gledalcu še bolj nazorno predstavili pisateljičino življenje in delo, vizualno komuniciramo s še z drugimi mediji: projekcijo, lučjo, animacjo. Performans izveden v režiji Anke Rener Kremžar in Petra Urankarja.

DSC_4138.JPG

BOTRCE- PLESNA PREDSTAVA

Predstava Botrce, izhaja iz rezijanske ljudske pravljice Tri botre lisičice. Predstava nas popelje skozi ljudsko pravljico iz čisto drugega zornega kota; tistega, ki je skrit za lepo hišo in velikim avtom. Združuje ideje treh koreografinj. Vsaka se na svoj način sprašuje, kdo smo za masko, ki jo nosimo? Kakšna je cena življenja v zlati kletki, ki ga nudi botrstvo? Predstava je nastala v koprodukciji Festivala Velenje, Plesnega teatra Velenje in KUD Abomo, v koreografiji Polone in Lucije Boruta, Mateje Rožič in v režiji Boštjana Odra. Premiera predstave je bila: 07.11.2017 v Kulturnem domu Velenje

amor de mi vi.JPG

TOLMUNI

Sodelovanje z glesbeniki
Plesno glasbena predstava, ki je nastala v sodelovanju in produkciji KUD Aboma in priznane celjske glasbene zasedbe Gamma kvintet ter Društva ljubiteljev umetnosti Celje. Koreografijo je postavila plesalka Bojana Mišić, plesale so: Maja Kalafatić, Mojca Majcen in Bojana Mišić.Kostumografinja pa je bila Anka Rener Kremžar.

IMG_9144.JPG

V OBJEMU VEČNOSTI

Plesno ambientalna predstava na glasbo Astorja Piazzole v izvedbi Gamma Kvinteta. Plesalke in glasbeniki so znotraj predstave skozi tango večkrat zamenjali vloge, kjer so se glasbeniki gibali in plesalke muzicirale.V sodelovanjuz Društvom ljubiteljev umetnosti Celje in Zavodom Celeia Celje.

_5a28efee9d9cf.jpg

NEVERJETNI MR.B

Muzika
l, nastal v koprodukciji HiŠe Kulture Celje, SLG Celje in KUD Aboma. Predstava je premiero doživela v SLG Celje, sledile so ponovitve v Velenju in Žalcu. V predstavi so sodelovali pevec Boštjan Korošec, igralec Damjan Trbovc, plesalke KUD Abomo, Plesnega teatra Velenje in celjski Extra Big Band.

projekti: Arts Education
Manca6_edited_edited.jpg

LEAVE YOUR PERSONALITY OUTSIDE

 Krožim skozi življenje. Je to sploh življenje samo? Ali je to le njegova zgodba?

Ampak, krog je pot ene dimenzije .Jaz pa sem večplastna.

Zato krog razširim. Razširim ga tako, da razširim zavedanje njem in ga spremenim v spiralo. Razširim svojo zavest.

Vedno manj sem vezana na svoje fizično telo in vedno več  na senzorno.Prvič zaznavam, da vibriram. Ne vem več do kje segam.Ugotovim, da sem povsod.

Se je moja osebnost končno spremenila v življenje!

Sem lahko srečna brez zgodb?

Ideja, koreorežija, kostumografija, scenografija in dizajn luči: Anka Rener Kremžar

Pleše: Manca Langus

Fotografija: Marjan Marič

Produkcija: KUD Abomo 2022 s pomočjo  mestne Občine celje in Zavoda Celeia Celje

6DC9E2E7-E8B0-4C87-AE4A-931CCFE2D6C0.JPG

VOLČJA REJA KOZLIČEV

Gledališko-performativna solo plesna predstava po motivih Jurčičeve Kozlovske sodbe v izvedbi Luke Ostreža odkriva pripadnika katerekoli šibkejše in na skrajni rob odrinjene skupine ljudi (ali pa nenazadnje tudi živali), ki jim predstavniki močnejših, vladajočih, niso namenili svobode niti do odločanja niti o lastnih življenjih. Ali morebitna izguba pravic odpravi tudi tvoje dolžnosti? Kako lahko prevzamem odgovornost za svoja dejanja, ko pa nekdo drug prevzema odgovornost mojega stvarstva? 


Koreografija in izvedba: Luka Ostrež

Dramaturgija: Pia Vatovec Dirnbek 

Kostumografija: Katarina Šavs 

Scenografija in dizajn luči: Luka Ostrež

Fotografija: Marijo Zupanov

Produkcija: KUD Abomo 2021 s pomočjo  Ministrstva za kulturo RS.


IMG_20200902_201042_edited.jpg

DANES NI NIKOLI JUTRI, PLESNI PERFORMANS, LIKOVNI SALON CELJE

Pogled navzdol, na drugo plat sveta, kjer velja zakon nesmisla in absurda. Jutri, ki ni nikoli danes, se nenehno spreminja, nas venomer opozarja na to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 
Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić
Glasba: DJ Onix 
Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

Larisa 2.png

BOŽIČNA PRAVLJICA O NAJLEPŠEM DARILU

Kaj je popolno darilo? Je morebiti res najslajša lizika ali skiro? Ali največja punčka, ki ti jo lahko izdelajo? Je čarovnija tista, ki ti da karkoli si zaželimo in to dobimo? Ko bolje pomislimo niti ne? Kmalu nas vse te stvari zdolgočasijo in se jih naveličamo. Tisto kar šteje smo mi. Družina, prijatelji, dom. To je  darilo, ki ima največjo vrednost, a zanj ne potrebujemo  cekinčkov. 


Plešejo: 

DARILA: Larisa Strašek in Manca Langus 

LIZIKA: Larisa Strašek 

SKIRO: Manca Langus 

PUNČKA: Hanna Rotar 

ČAROVNIK: Maša Grajžel 

DEKLICA: Lana Kačičnik 

PRIPOVEDOVALKA: Eva Janković 

KOREOGRAFIJA IN REŽIJA: Eva Janković & Anka Kremžar-Rener

SNEMANJE IN MONTAŽA: Anka Kremžar-Rener 

to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 

Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić

Glasba: DJ Onix 

Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

zvezdica zaspanka

ZVEZDICA ZASPANKA

Plesna dramatizacija znane slovenske pravljice Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega – Ježka je združila najboljše za najbolj iskreno in dojemljivo občinstvo: igro, ples, že skoraj ponarodelo vsebino in vrhunsko umetniško izvedbo.
Brezčasna zgodba o zvedavi zvezdici skozi slikovito kostumografijo in scenografijo v treh slikah sledi skritemu sporočilu vedno večne življenjske resnice, ki nosi obilico temeljnih človeških in družbenih vrednot, še kako pomembnih in aktualnih za današnji »ponoreli« svet. 
Koprodukcija: Festival Velenje, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS Srbija, Balkan Dance Project in KUD Abomo.

cirkusada

CIRKUSADA-OTROŠKA PLESNA PREDSTAVA NA DROGU IN SVILI

Cirkusada, otroška plesna predstava, ki vsebuje prvine plesa ob drogu in Aerial Flow elemente na svilenih vrečah. Premierno  je bila uprizorjena  poleti, na Muzejsko noč 2019, na velikem odru Glavnega trga v Celju.

Modern Ballet Dancers

ALMA-BARBARA-VERONIKA (TEATER V GALERIJI)

Izhodišče za performans so osrednje ženske figure in osebnosti, ki so na različne načine vplivale na razvoj mesta Celja; Alma Karlin, Barbara Celjska in Veronika Deseniška. Ustvarjalci performansa preučujejo kulte osebnosti Barbare Celjske, Veronike Deseniške in Alme Karlin, zgodovinske učinke v kontekstu vloge ženske v današnji družbi. Teater v Galeriji tokrat raziskuje življenje in simboliko osebnosti, Barbare Celjske - močno srednjeveško vodjo v srednji in vzhodni Evropi, Veroniko Deseniško- tragično protagonistko prvega zabeleženega čarovniškega procesa na Slovenskem ter Almo Karlin- pogumno popotnico. Premiera: Poletna muzejska noc, 15.06.2019

DSC02025.JPG

TEATER V GALERIJI

Teater v galeriji  je sklop plesno gledaliških intervencij v galerijskem prostoru in kot taken tudi prvenec tovrstnih umetniških akcij in umetniških sodelovanj v MOC. Združevanje gledališča, plesa in galerij ni vsakdanji pojav, zato so takšne akcije vedno dobrodošle. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je klju!no povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Teater v galeriji je nevsakdanja oblika umetnosti in moderna po vsebini in posegih v vsebino. Vsled temu je projekt poseben, drugačen ter se razlikuje od ostalih umetniških projektov. Teater v galeriji je tudi zmenek večih umetnikov, avtorjev.
Teater v Galeriji- Galerija Sodobne Umetnosti Celje, 16.06.2017: v okviru Poletne Muzejske noči in v sodelovanju z umetnico Ivo Tratnik, Markom Golubovićem, Polono in Lucijo Boruta, Matejo Rožič in mladimi plesaci iz MOC Celje.

IMG_9038.JPG

GIBLJIVE SLIKE

Gibljive slike so tako imenovana plesna instalacija in združevanje gledališča, plesa in likovne umetnosti. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je ključno povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Gibljive slike so se izvedle na podstrešju Erotične Galerije Račka v okviru Poletnih muzejskih noči.

Foto (IMG_0765) - Rok Dezelak RD2.si.jpg

DIALOGI

Dialogi II
V projektu "Dialogi II”- Horizontalno/ Vertikalno smo združili 2 plesne zvrsti. Tokrat ni šlo za performans, ampak za eksperiment združevanja dveh plesov ob drogu, kjer smo raziskovali dimenzije prostora. Ukvarjali smo se z raziskovanjem prostorkih dimenzij plesa. V umetniških dilaogih smo združili klasični balet ob drogu s plesom na drogu. Koreografiji sta komunicirali in s tem se je prav tako ustvaril dialog med obema plesnima zvrstema. Dialogi so se izvedli v prostoru, ki ni namenjen uprizoritvenim umetnostim, zato je celoten gibalni material, libreto zgodbe in sama scenografija bila navdihnjena s prostorom. Skozi kreiranje predstave smo ves čas poudarjali specifičen odnos med telesom in drogom, telesom in prostorom ter drogom in prostorom. Misleča telesa niso bila samo na drogu in ob drogu, misleče telo se je pojavljalo tudi v enem izmed akterjev predstave, ki misleče telo ni prikazoval skozi gibanje temveč je vseskozi povezoval predstavo in misleča telesa skozi tekst. Abomo je k projektu povabil tudi mladega performerja, fotografa in kostumografa Jakoba Jurkovška.

DSC_0738.JPG

DIALOGI

DIALOGI I


Je zmenek dveh avtoric Mojca Majcen- plesalke in Anke Rener Kremžar, tokrat v vlogi vizualne umetnice, oz komunikacija plesa in vizualnih umetnosti. Glavno vprašanje, ki si ga zastavljata umetnici, je “Kako vizualna umetnost vidi plesno telo ter osnovne elemente plesne umetnosti: prostor, čas, energijo, težnost, in kako nanje reagira”.  “Performans, ki te vabi, da se vključiš; s telesom ali skozi telo, z doživljanjem ali skozi izkustvo. Telo plesalca, ples telesa, gratis izkušnja.

erinije.jpg

BODIART

Mladinska pobuda BODIART je svojevrsten poziv mladim ljudem, da začno razmišljati in se ukvarjati z umetnostjo na drugačen način. Bodiart je pobuda, kjer smo poskušali umetnost približati mladim na način aktivne partcipacije, aktivnega vključevanja v umetniški proces in vsem, ki so si želeli širiti svoje umetniške ideje pripomoči k njihovem udejanjanju in prepoznavnosti v širšem družbenem okolju. Hkrati pa smo se s projektom lotili težavnega reševanja vseh stereotipov, ki se držijo umetnosti od njenega nerazumevanja, ki vodi do neukvarjanja in neodobravanja umetnosti, do dejstva da je umetnost bila in je elitistična, saj živi predvsem v ateljejih, galerijah, gledališčih in koncertnih dvoranah, kljub temu, da je prisotna povsod in v veliki meri nudi smisel našemu življenju. Bodiart je omogočil mladim tudi aktivno in kreativno preživljanje prostega časa in jih na sproščujoč način osvestil o pomembnosti same umetnosti v vsakdanjem življenju. V obdobju 12 mesecev smo pripravili 10 različnih dogodkov, umetniških akcij, delavnic,  predavanj in performansov na temo približevanja umetnosti mladim, kjer se so se vsi mladi udeleženci znašli v vlogi umetnikov in aktivno soustvarjali lokalno kulturo in njen vsakdan. 

Projekt bodiart je bil podprt s strani Evropske komisije in Mestne Občine Celje. 


Več info: http://bodiart.weebly.com/manifest.html

_DSC0101.JPG

ANNE SEXTON- PERFORMANS

Prisloni uho na svojo dušo in pozorno prisluhni" so njene besede. Poezijo Anne Saxton lahko primerjamo z body artistično uprizoritvijo, saj se gledalcu razgali sunkovito in brez zadržkov. V uprizoritvenem delu, si jo namesto melodije zamišljamo ob gibu, toda ne kot spremljavo, temveč kakor samostojen, celo vodilen element. Da bi gledalcu še bolj nazorno predstavili pisateljičino življenje in delo, vizualno komuniciramo s še z drugimi mediji: projekcijo, lučjo, animacjo. Performans izveden v režiji Anke Rener Kremžar in Petra Urankarja.

DSC_4138.JPG

BOTRCE- PLESNA PREDSTAVA

Predstava Botrce, izhaja iz rezijanske ljudske pravljice Tri botre lisičice. Predstava nas popelje skozi ljudsko pravljico iz čisto drugega zornega kota; tistega, ki je skrit za lepo hišo in velikim avtom. Združuje ideje treh koreografinj. Vsaka se na svoj način sprašuje, kdo smo za masko, ki jo nosimo? Kakšna je cena življenja v zlati kletki, ki ga nudi botrstvo? Predstava je nastala v koprodukciji Festivala Velenje, Plesnega teatra Velenje in KUD Abomo, v koreografiji Polone in Lucije Boruta, Mateje Rožič in v režiji Boštjana Odra. Premiera predstave je bila: 07.11.2017 v Kulturnem domu Velenje

amor de mi vi.JPG

TOLMUNI

Sodelovanje z glesbeniki
Plesno glasbena predstava, ki je nastala v sodelovanju in produkciji KUD Aboma in priznane celjske glasbene zasedbe Gamma kvintet ter Društva ljubiteljev umetnosti Celje. Koreografijo je postavila plesalka Bojana Mišić, plesale so: Maja Kalafatić, Mojca Majcen in Bojana Mišić.Kostumografinja pa je bila Anka Rener Kremžar.

IMG_9144.JPG

V OBJEMU VEČNOSTI

Plesno ambientalna predstava na glasbo Astorja Piazzole v izvedbi Gamma Kvinteta. Plesalke in glasbeniki so znotraj predstave skozi tango večkrat zamenjali vloge, kjer so se glasbeniki gibali in plesalke muzicirale.V sodelovanjuz Društvom ljubiteljev umetnosti Celje in Zavodom Celeia Celje.

_5a28efee9d9cf.jpg

NEVERJETNI MR.B

Muzika
l, nastal v koprodukciji HiŠe Kulture Celje, SLG Celje in KUD Aboma. Predstava je premiero doživela v SLG Celje, sledile so ponovitve v Velenju in Žalcu. V predstavi so sodelovali pevec Boštjan Korošec, igralec Damjan Trbovc, plesalke KUD Abomo, Plesnega teatra Velenje in celjski Extra Big Band.

projekti: Arts Education
Manca6_edited_edited.jpg

LEAVE YOUR PERSONALITY OUTSIDE

 Krožim skozi življenje. Je to sploh življenje samo? Ali je to le njegova zgodba?

Ampak, krog je pot ene dimenzije .Jaz pa sem večplastna.

Zato krog razširim. Razširim ga tako, da razširim zavedanje njem in ga spremenim v spiralo. Razširim svojo zavest.

Vedno manj sem vezana na svoje fizično telo in vedno več  na senzorno.Prvič zaznavam, da vibriram. Ne vem več do kje segam.Ugotovim, da sem povsod.

Se je moja osebnost končno spremenila v življenje!

Sem lahko srečna brez zgodb?

Ideja, koreorežija, kostumografija, scenografija in dizajn luči: Anka Rener Kremžar

Pleše: Manca Langus

Fotografija: Marjan Marič

Produkcija: KUD Abomo 2022 s pomočjo  mestne Občine celje in Zavoda Celeia Celje

6DC9E2E7-E8B0-4C87-AE4A-931CCFE2D6C0.JPG

VOLČJA REJA KOZLIČEV

Gledališko-performativna solo plesna predstava po motivih Jurčičeve Kozlovske sodbe v izvedbi Luke Ostreža odkriva pripadnika katerekoli šibkejše in na skrajni rob odrinjene skupine ljudi (ali pa nenazadnje tudi živali), ki jim predstavniki močnejših, vladajočih, niso namenili svobode niti do odločanja niti o lastnih življenjih. Ali morebitna izguba pravic odpravi tudi tvoje dolžnosti? Kako lahko prevzamem odgovornost za svoja dejanja, ko pa nekdo drug prevzema odgovornost mojega stvarstva? 


Koreografija in izvedba: Luka Ostrež

Dramaturgija: Pia Vatovec Dirnbek 

Kostumografija: Katarina Šavs 

Scenografija in dizajn luči: Luka Ostrež

Fotografija: Marijo Zupanov

Produkcija: KUD Abomo 2021 s pomočjo  Ministrstva za kulturo RS.


IMG_20200902_201042_edited.jpg

DANES NI NIKOLI JUTRI, PLESNI PERFORMANS, LIKOVNI SALON CELJE

Pogled navzdol, na drugo plat sveta, kjer velja zakon nesmisla in absurda. Jutri, ki ni nikoli danes, se nenehno spreminja, nas venomer opozarja na to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 
Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić
Glasba: DJ Onix 
Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

Larisa 2.png

BOŽIČNA PRAVLJICA O NAJLEPŠEM DARILU

Kaj je popolno darilo? Je morebiti res najslajša lizika ali skiro? Ali največja punčka, ki ti jo lahko izdelajo? Je čarovnija tista, ki ti da karkoli si zaželimo in to dobimo? Ko bolje pomislimo niti ne? Kmalu nas vse te stvari zdolgočasijo in se jih naveličamo. Tisto kar šteje smo mi. Družina, prijatelji, dom. To je  darilo, ki ima največjo vrednost, a zanj ne potrebujemo  cekinčkov. 


Plešejo: 

DARILA: Larisa Strašek in Manca Langus 

LIZIKA: Larisa Strašek 

SKIRO: Manca Langus 

PUNČKA: Hanna Rotar 

ČAROVNIK: Maša Grajžel 

DEKLICA: Lana Kačičnik 

PRIPOVEDOVALKA: Eva Janković 

KOREOGRAFIJA IN REŽIJA: Eva Janković & Anka Kremžar-Rener

SNEMANJE IN MONTAŽA: Anka Kremžar-Rener 

to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 

Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić

Glasba: DJ Onix 

Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

zvezdica zaspanka

ZVEZDICA ZASPANKA

Plesna dramatizacija znane slovenske pravljice Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega – Ježka je združila najboljše za najbolj iskreno in dojemljivo občinstvo: igro, ples, že skoraj ponarodelo vsebino in vrhunsko umetniško izvedbo.
Brezčasna zgodba o zvedavi zvezdici skozi slikovito kostumografijo in scenografijo v treh slikah sledi skritemu sporočilu vedno večne življenjske resnice, ki nosi obilico temeljnih človeških in družbenih vrednot, še kako pomembnih in aktualnih za današnji »ponoreli« svet. 
Koprodukcija: Festival Velenje, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS Srbija, Balkan Dance Project in KUD Abomo.

cirkusada

CIRKUSADA-OTROŠKA PLESNA PREDSTAVA NA DROGU IN SVILI

Cirkusada, otroška plesna predstava, ki vsebuje prvine plesa ob drogu in Aerial Flow elemente na svilenih vrečah. Premierno  je bila uprizorjena  poleti, na Muzejsko noč 2019, na velikem odru Glavnega trga v Celju.

Modern Ballet Dancers

ALMA-BARBARA-VERONIKA (TEATER V GALERIJI)

Izhodišče za performans so osrednje ženske figure in osebnosti, ki so na različne načine vplivale na razvoj mesta Celja; Alma Karlin, Barbara Celjska in Veronika Deseniška. Ustvarjalci performansa preučujejo kulte osebnosti Barbare Celjske, Veronike Deseniške in Alme Karlin, zgodovinske učinke v kontekstu vloge ženske v današnji družbi. Teater v Galeriji tokrat raziskuje življenje in simboliko osebnosti, Barbare Celjske - močno srednjeveško vodjo v srednji in vzhodni Evropi, Veroniko Deseniško- tragično protagonistko prvega zabeleženega čarovniškega procesa na Slovenskem ter Almo Karlin- pogumno popotnico. Premiera: Poletna muzejska noc, 15.06.2019

DSC02025.JPG

TEATER V GALERIJI

Teater v galeriji  je sklop plesno gledaliških intervencij v galerijskem prostoru in kot taken tudi prvenec tovrstnih umetniških akcij in umetniških sodelovanj v MOC. Združevanje gledališča, plesa in galerij ni vsakdanji pojav, zato so takšne akcije vedno dobrodošle. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je klju!no povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Teater v galeriji je nevsakdanja oblika umetnosti in moderna po vsebini in posegih v vsebino. Vsled temu je projekt poseben, drugačen ter se razlikuje od ostalih umetniških projektov. Teater v galeriji je tudi zmenek večih umetnikov, avtorjev.
Teater v Galeriji- Galerija Sodobne Umetnosti Celje, 16.06.2017: v okviru Poletne Muzejske noči in v sodelovanju z umetnico Ivo Tratnik, Markom Golubovićem, Polono in Lucijo Boruta, Matejo Rožič in mladimi plesaci iz MOC Celje.

IMG_9038.JPG

GIBLJIVE SLIKE

Gibljive slike so tako imenovana plesna instalacija in združevanje gledališča, plesa in likovne umetnosti. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je ključno povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Gibljive slike so se izvedle na podstrešju Erotične Galerije Račka v okviru Poletnih muzejskih noči.

Foto (IMG_0765) - Rok Dezelak RD2.si.jpg

DIALOGI

Dialogi II
V projektu "Dialogi II”- Horizontalno/ Vertikalno smo združili 2 plesne zvrsti. Tokrat ni šlo za performans, ampak za eksperiment združevanja dveh plesov ob drogu, kjer smo raziskovali dimenzije prostora. Ukvarjali smo se z raziskovanjem prostorkih dimenzij plesa. V umetniških dilaogih smo združili klasični balet ob drogu s plesom na drogu. Koreografiji sta komunicirali in s tem se je prav tako ustvaril dialog med obema plesnima zvrstema. Dialogi so se izvedli v prostoru, ki ni namenjen uprizoritvenim umetnostim, zato je celoten gibalni material, libreto zgodbe in sama scenografija bila navdihnjena s prostorom. Skozi kreiranje predstave smo ves čas poudarjali specifičen odnos med telesom in drogom, telesom in prostorom ter drogom in prostorom. Misleča telesa niso bila samo na drogu in ob drogu, misleče telo se je pojavljalo tudi v enem izmed akterjev predstave, ki misleče telo ni prikazoval skozi gibanje temveč je vseskozi povezoval predstavo in misleča telesa skozi tekst. Abomo je k projektu povabil tudi mladega performerja, fotografa in kostumografa Jakoba Jurkovška.

DSC_0738.JPG

DIALOGI

DIALOGI I


Je zmenek dveh avtoric Mojca Majcen- plesalke in Anke Rener Kremžar, tokrat v vlogi vizualne umetnice, oz komunikacija plesa in vizualnih umetnosti. Glavno vprašanje, ki si ga zastavljata umetnici, je “Kako vizualna umetnost vidi plesno telo ter osnovne elemente plesne umetnosti: prostor, čas, energijo, težnost, in kako nanje reagira”.  “Performans, ki te vabi, da se vključiš; s telesom ali skozi telo, z doživljanjem ali skozi izkustvo. Telo plesalca, ples telesa, gratis izkušnja.

erinije.jpg

BODIART

Mladinska pobuda BODIART je svojevrsten poziv mladim ljudem, da začno razmišljati in se ukvarjati z umetnostjo na drugačen način. Bodiart je pobuda, kjer smo poskušali umetnost približati mladim na način aktivne partcipacije, aktivnega vključevanja v umetniški proces in vsem, ki so si želeli širiti svoje umetniške ideje pripomoči k njihovem udejanjanju in prepoznavnosti v širšem družbenem okolju. Hkrati pa smo se s projektom lotili težavnega reševanja vseh stereotipov, ki se držijo umetnosti od njenega nerazumevanja, ki vodi do neukvarjanja in neodobravanja umetnosti, do dejstva da je umetnost bila in je elitistična, saj živi predvsem v ateljejih, galerijah, gledališčih in koncertnih dvoranah, kljub temu, da je prisotna povsod in v veliki meri nudi smisel našemu življenju. Bodiart je omogočil mladim tudi aktivno in kreativno preživljanje prostega časa in jih na sproščujoč način osvestil o pomembnosti same umetnosti v vsakdanjem življenju. V obdobju 12 mesecev smo pripravili 10 različnih dogodkov, umetniških akcij, delavnic,  predavanj in performansov na temo približevanja umetnosti mladim, kjer se so se vsi mladi udeleženci znašli v vlogi umetnikov in aktivno soustvarjali lokalno kulturo in njen vsakdan. 

Projekt bodiart je bil podprt s strani Evropske komisije in Mestne Občine Celje. 


Več info: http://bodiart.weebly.com/manifest.html

_DSC0101.JPG

ANNE SEXTON- PERFORMANS

Prisloni uho na svojo dušo in pozorno prisluhni" so njene besede. Poezijo Anne Saxton lahko primerjamo z body artistično uprizoritvijo, saj se gledalcu razgali sunkovito in brez zadržkov. V uprizoritvenem delu, si jo namesto melodije zamišljamo ob gibu, toda ne kot spremljavo, temveč kakor samostojen, celo vodilen element. Da bi gledalcu še bolj nazorno predstavili pisateljičino življenje in delo, vizualno komuniciramo s še z drugimi mediji: projekcijo, lučjo, animacjo. Performans izveden v režiji Anke Rener Kremžar in Petra Urankarja.

DSC_4138.JPG

BOTRCE- PLESNA PREDSTAVA

Predstava Botrce, izhaja iz rezijanske ljudske pravljice Tri botre lisičice. Predstava nas popelje skozi ljudsko pravljico iz čisto drugega zornega kota; tistega, ki je skrit za lepo hišo in velikim avtom. Združuje ideje treh koreografinj. Vsaka se na svoj način sprašuje, kdo smo za masko, ki jo nosimo? Kakšna je cena življenja v zlati kletki, ki ga nudi botrstvo? Predstava je nastala v koprodukciji Festivala Velenje, Plesnega teatra Velenje in KUD Abomo, v koreografiji Polone in Lucije Boruta, Mateje Rožič in v režiji Boštjana Odra. Premiera predstave je bila: 07.11.2017 v Kulturnem domu Velenje

amor de mi vi.JPG

TOLMUNI

Sodelovanje z glesbeniki
Plesno glasbena predstava, ki je nastala v sodelovanju in produkciji KUD Aboma in priznane celjske glasbene zasedbe Gamma kvintet ter Društva ljubiteljev umetnosti Celje. Koreografijo je postavila plesalka Bojana Mišić, plesale so: Maja Kalafatić, Mojca Majcen in Bojana Mišić.Kostumografinja pa je bila Anka Rener Kremžar.

IMG_9144.JPG

V OBJEMU VEČNOSTI

Plesno ambientalna predstava na glasbo Astorja Piazzole v izvedbi Gamma Kvinteta. Plesalke in glasbeniki so znotraj predstave skozi tango večkrat zamenjali vloge, kjer so se glasbeniki gibali in plesalke muzicirale.V sodelovanjuz Društvom ljubiteljev umetnosti Celje in Zavodom Celeia Celje.

_5a28efee9d9cf.jpg

NEVERJETNI MR.B

Muzika
l, nastal v koprodukciji HiŠe Kulture Celje, SLG Celje in KUD Aboma. Predstava je premiero doživela v SLG Celje, sledile so ponovitve v Velenju in Žalcu. V predstavi so sodelovali pevec Boštjan Korošec, igralec Damjan Trbovc, plesalke KUD Abomo, Plesnega teatra Velenje in celjski Extra Big Band.

projekti: Arts Education
6DC9E2E7-E8B0-4C87-AE4A-931CCFE2D6C0.JPG

VOLČJA REJA KOZLIČEV

Gledališko-performativna solo plesna predstava po motivih Jurčičeve Kozlovske sodbe v izvedbi Luke Ostreža odkriva pripadnika katerekoli šibkejše in na skrajni rob odrinjene skupine ljudi (ali pa nenazadnje tudi živali), ki jim predstavniki močnejših, vladajočih, niso namenili svobode niti do odločanja niti o lastnih življenjih. Ali morebitna izguba pravic odpravi tudi tvoje dolžnosti? Kako lahko prevzamem odgovornost za svoja dejanja, ko pa nekdo drug prevzema odgovornost mojega stvarstva? 


Koreografija in izvedba: Luka Ostrež

Dramaturgija: Pia Vatovec Dirnbek 

Kostumografija: Katarina Šavs 

Scenografija in dizajn luči: Luka Ostrež

Fotografija: Marijo Zupanov

Produkcija: KUD Abomo 2021 s pomočjo  Ministrstva za kulturo RS.


IMG_20200902_201042_edited.jpg

DANES NI NIKOLI JUTRI, PLESNI PERFORMANS, LIKOVNI SALON CELJE

Pogled navzdol, na drugo plat sveta, kjer velja zakon nesmisla in absurda. Jutri, ki ni nikoli danes, se nenehno spreminja, nas venomer opozarja na to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 
Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić
Glasba: DJ Onix 
Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

Larisa 2.png

BOŽIČNA PRAVLJICA O NAJLEPŠEM DARILU

Kaj je popolno darilo? Je morebiti res najslajša lizika ali skiro? Ali največja punčka, ki ti jo lahko izdelajo? Je čarovnija tista, ki ti da karkoli si zaželimo in to dobimo? Ko bolje pomislimo niti ne? Kmalu nas vse te stvari zdolgočasijo in se jih naveličamo. Tisto kar šteje smo mi. Družina, prijatelji, dom. To je  darilo, ki ima največjo vrednost, a zanj ne potrebujemo  cekinčkov. 


Plešejo: 

DARILA: Larisa Strašek in Manca Langus 

LIZIKA: Larisa Strašek 

SKIRO: Manca Langus 

PUNČKA: Hanna Rotar 

ČAROVNIK: Maša Grajžel 

DEKLICA: Lana Kačičnik 

PRIPOVEDOVALKA: Eva Janković 

KOREOGRAFIJA IN REŽIJA: Eva Janković & Anka Kremžar-Rener

SNEMANJE IN MONTAŽA: Anka Kremžar-Rener 

to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 

Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić

Glasba: DJ Onix 

Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

zvezdica zaspanka

ZVEZDICA ZASPANKA

Plesna dramatizacija znane slovenske pravljice Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega – Ježka je združila najboljše za najbolj iskreno in dojemljivo občinstvo: igro, ples, že skoraj ponarodelo vsebino in vrhunsko umetniško izvedbo.
Brezčasna zgodba o zvedavi zvezdici skozi slikovito kostumografijo in scenografijo v treh slikah sledi skritemu sporočilu vedno večne življenjske resnice, ki nosi obilico temeljnih človeških in družbenih vrednot, še kako pomembnih in aktualnih za današnji »ponoreli« svet. 
Koprodukcija: Festival Velenje, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS Srbija, Balkan Dance Project in KUD Abomo.

cirkusada

CIRKUSADA-OTROŠKA PLESNA PREDSTAVA NA DROGU IN SVILI

Cirkusada, otroška plesna predstava, ki vsebuje prvine plesa ob drogu in Aerial Flow elemente na svilenih vrečah. Premierno  je bila uprizorjena  poleti, na Muzejsko noč 2019, na velikem odru Glavnega trga v Celju.

Modern Ballet Dancers

ALMA-BARBARA-VERONIKA (TEATER V GALERIJI)

Izhodišče za performans so osrednje ženske figure in osebnosti, ki so na različne načine vplivale na razvoj mesta Celja; Alma Karlin, Barbara Celjska in Veronika Deseniška. Ustvarjalci performansa preučujejo kulte osebnosti Barbare Celjske, Veronike Deseniške in Alme Karlin, zgodovinske učinke v kontekstu vloge ženske v današnji družbi. Teater v Galeriji tokrat raziskuje življenje in simboliko osebnosti, Barbare Celjske - močno srednjeveško vodjo v srednji in vzhodni Evropi, Veroniko Deseniško- tragično protagonistko prvega zabeleženega čarovniškega procesa na Slovenskem ter Almo Karlin- pogumno popotnico. Premiera: Poletna muzejska noc, 15.06.2019

DSC02025.JPG

TEATER V GALERIJI

Teater v galeriji  je sklop plesno gledaliških intervencij v galerijskem prostoru in kot taken tudi prvenec tovrstnih umetniških akcij in umetniških sodelovanj v MOC. Združevanje gledališča, plesa in galerij ni vsakdanji pojav, zato so takšne akcije vedno dobrodošle. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je klju!no povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Teater v galeriji je nevsakdanja oblika umetnosti in moderna po vsebini in posegih v vsebino. Vsled temu je projekt poseben, drugačen ter se razlikuje od ostalih umetniških projektov. Teater v galeriji je tudi zmenek večih umetnikov, avtorjev.
Teater v Galeriji- Galerija Sodobne Umetnosti Celje, 16.06.2017: v okviru Poletne Muzejske noči in v sodelovanju z umetnico Ivo Tratnik, Markom Golubovićem, Polono in Lucijo Boruta, Matejo Rožič in mladimi plesaci iz MOC Celje.

IMG_9038.JPG

GIBLJIVE SLIKE

Gibljive slike so tako imenovana plesna instalacija in združevanje gledališča, plesa in likovne umetnosti. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je ključno povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Gibljive slike so se izvedle na podstrešju Erotične Galerije Račka v okviru Poletnih muzejskih noči.

Foto (IMG_0765) - Rok Dezelak RD2.si.jpg

DIALOGI

Dialogi II
V projektu "Dialogi II”- Horizontalno/ Vertikalno smo združili 2 plesne zvrsti. Tokrat ni šlo za performans, ampak za eksperiment združevanja dveh plesov ob drogu, kjer smo raziskovali dimenzije prostora. Ukvarjali smo se z raziskovanjem prostorkih dimenzij plesa. V umetniških dilaogih smo združili klasični balet ob drogu s plesom na drogu. Koreografiji sta komunicirali in s tem se je prav tako ustvaril dialog med obema plesnima zvrstema. Dialogi so se izvedli v prostoru, ki ni namenjen uprizoritvenim umetnostim, zato je celoten gibalni material, libreto zgodbe in sama scenografija bila navdihnjena s prostorom. Skozi kreiranje predstave smo ves čas poudarjali specifičen odnos med telesom in drogom, telesom in prostorom ter drogom in prostorom. Misleča telesa niso bila samo na drogu in ob drogu, misleče telo se je pojavljalo tudi v enem izmed akterjev predstave, ki misleče telo ni prikazoval skozi gibanje temveč je vseskozi povezoval predstavo in misleča telesa skozi tekst. Abomo je k projektu povabil tudi mladega performerja, fotografa in kostumografa Jakoba Jurkovška.

DSC_0738.JPG

DIALOGI

DIALOGI I


Je zmenek dveh avtoric Mojca Majcen- plesalke in Anke Rener Kremžar, tokrat v vlogi vizualne umetnice, oz komunikacija plesa in vizualnih umetnosti. Glavno vprašanje, ki si ga zastavljata umetnici, je “Kako vizualna umetnost vidi plesno telo ter osnovne elemente plesne umetnosti: prostor, čas, energijo, težnost, in kako nanje reagira”.  “Performans, ki te vabi, da se vključiš; s telesom ali skozi telo, z doživljanjem ali skozi izkustvo. Telo plesalca, ples telesa, gratis izkušnja.

erinije.jpg

BODIART

Mladinska pobuda BODIART je svojevrsten poziv mladim ljudem, da začno razmišljati in se ukvarjati z umetnostjo na drugačen način. Bodiart je pobuda, kjer smo poskušali umetnost približati mladim na način aktivne partcipacije, aktivnega vključevanja v umetniški proces in vsem, ki so si želeli širiti svoje umetniške ideje pripomoči k njihovem udejanjanju in prepoznavnosti v širšem družbenem okolju. Hkrati pa smo se s projektom lotili težavnega reševanja vseh stereotipov, ki se držijo umetnosti od njenega nerazumevanja, ki vodi do neukvarjanja in neodobravanja umetnosti, do dejstva da je umetnost bila in je elitistična, saj živi predvsem v ateljejih, galerijah, gledališčih in koncertnih dvoranah, kljub temu, da je prisotna povsod in v veliki meri nudi smisel našemu življenju. Bodiart je omogočil mladim tudi aktivno in kreativno preživljanje prostega časa in jih na sproščujoč način osvestil o pomembnosti same umetnosti v vsakdanjem življenju. V obdobju 12 mesecev smo pripravili 10 različnih dogodkov, umetniških akcij, delavnic,  predavanj in performansov na temo približevanja umetnosti mladim, kjer se so se vsi mladi udeleženci znašli v vlogi umetnikov in aktivno soustvarjali lokalno kulturo in njen vsakdan. 

Projekt bodiart je bil podprt s strani Evropske komisije in Mestne Občine Celje. 


Več info: http://bodiart.weebly.com/manifest.html

_DSC0101.JPG

ANNE SEXTON- PERFORMANS

Prisloni uho na svojo dušo in pozorno prisluhni" so njene besede. Poezijo Anne Saxton lahko primerjamo z body artistično uprizoritvijo, saj se gledalcu razgali sunkovito in brez zadržkov. V uprizoritvenem delu, si jo namesto melodije zamišljamo ob gibu, toda ne kot spremljavo, temveč kakor samostojen, celo vodilen element. Da bi gledalcu še bolj nazorno predstavili pisateljičino življenje in delo, vizualno komuniciramo s še z drugimi mediji: projekcijo, lučjo, animacjo. Performans izveden v režiji Anke Rener Kremžar in Petra Urankarja.

DSC_4138.JPG

BOTRCE- PLESNA PREDSTAVA

Predstava Botrce, izhaja iz rezijanske ljudske pravljice Tri botre lisičice. Predstava nas popelje skozi ljudsko pravljico iz čisto drugega zornega kota; tistega, ki je skrit za lepo hišo in velikim avtom. Združuje ideje treh koreografinj. Vsaka se na svoj način sprašuje, kdo smo za masko, ki jo nosimo? Kakšna je cena življenja v zlati kletki, ki ga nudi botrstvo? Predstava je nastala v koprodukciji Festivala Velenje, Plesnega teatra Velenje in KUD Abomo, v koreografiji Polone in Lucije Boruta, Mateje Rožič in v režiji Boštjana Odra. Premiera predstave je bila: 07.11.2017 v Kulturnem domu Velenje

amor de mi vi.JPG

TOLMUNI

Sodelovanje z glesbeniki
Plesno glasbena predstava, ki je nastala v sodelovanju in produkciji KUD Aboma in priznane celjske glasbene zasedbe Gamma kvintet ter Društva ljubiteljev umetnosti Celje. Koreografijo je postavila plesalka Bojana Mišić, plesale so: Maja Kalafatić, Mojca Majcen in Bojana Mišić.Kostumografinja pa je bila Anka Rener Kremžar.

IMG_9144.JPG

V OBJEMU VEČNOSTI

Plesno ambientalna predstava na glasbo Astorja Piazzole v izvedbi Gamma Kvinteta. Plesalke in glasbeniki so znotraj predstave skozi tango večkrat zamenjali vloge, kjer so se glasbeniki gibali in plesalke muzicirale.V sodelovanjuz Društvom ljubiteljev umetnosti Celje in Zavodom Celeia Celje.

_5a28efee9d9cf.jpg

NEVERJETNI MR.B

Muzika
l, nastal v koprodukciji HiŠe Kulture Celje, SLG Celje in KUD Aboma. Predstava je premiero doživela v SLG Celje, sledile so ponovitve v Velenju in Žalcu. V predstavi so sodelovali pevec Boštjan Korošec, igralec Damjan Trbovc, plesalke KUD Abomo, Plesnega teatra Velenje in celjski Extra Big Band.

Hip Hop Dancer

MODERN DANCE LESSON

Since 2000, ABOMO has provided the city of San Francisco with a wide range of educational opportunities to discover their artistic potential. Our Modern Dance Lesson allows interested prospects to get the training and expertise they need in order to break new grounds in the art world. Interested in taking our Modern Dance Lesson? Get in touch below.

Ballet Dancers

CONTEMPORARY BALLET CLASS

Wondering what you can do to get your talents recognized? Join a class! At ABOMO, we’ve got a wide range of events and educational programs designed to help you gain the skills you need to make it big. Our Contemporary Ballet Class track can be tailored to your specific needs and requests. Contact us for more information.

Modern Ballet Dancers

INTERPRETATIVE DANCE WORKSHOP

Are you an aspiring artist who is looking for a way to have your talents be discovered? Our Interpretative Dance Workshop is a great way into the industry. Whether you’re looking to gain expert advice or you want to work on developing the right skills, our Interpretative Dance Workshop is taught by industry professionals, and we will have you on stage in no time!

projekti: Arts Education
IMG_20200902_201042_edited.jpg

DANES NI NIKOLI JUTRI, PLESNI PERFORMANS, LIKOVNI SALON CELJE

Pogled navzdol, na drugo plat sveta, kjer velja zakon nesmisla in absurda. Jutri, ki ni nikoli danes, se nenehno spreminja, nas venomer opozarja na to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 
Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić
Glasba: DJ Onix 
Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

zvezdica zaspanka

ZVEZDICA ZASPANKA

Plesna dramatizacija znane slovenske pravljice Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega – Ježka je združila najboljše za najbolj iskreno in dojemljivo občinstvo: igro, ples, že skoraj ponarodelo vsebino in vrhunsko umetniško izvedbo.
Brezčasna zgodba o zvedavi zvezdici skozi slikovito kostumografijo in scenografijo v treh slikah sledi skritemu sporočilu vedno večne življenjske resnice, ki nosi obilico temeljnih človeških in družbenih vrednot, še kako pomembnih in aktualnih za današnji »ponoreli« svet. 
Koprodukcija: Festival Velenje, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS Srbija, Balkan Dance Project in KUD Abomo.

cirkusada

CIRKUSADA-OTROŠKA PLESNA PREDSTAVA NA DROGU IN SVILI

Cirkusada, otroška plesna predstava, ki vsebuje prvine plesa ob drogu in Aerial Flow elemente na svilenih vrečah. Premierno  je bila uprizorjena  poleti, na Muzejsko noč 2019, na velikem odru Glavnega trga v Celju.

DSC02025.JPG

TEATER V GALERIJI

Teater v galeriji  je sklop plesno gledaliških intervencij v galerijskem prostoru in kot taken tudi prvenec tovrstnih umetniških akcij in umetniških sodelovanj v MOC. Združevanje gledališča, plesa in galerij ni vsakdanji pojav, zato so takšne akcije vedno dobrodošle. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je klju!no povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Teater v galeriji je nevsakdanja oblika umetnosti in moderna po vsebini in posegih v vsebino. Vsled temu je projekt poseben, drugačen ter se razlikuje od ostalih umetniških projektov. Teater v galeriji je tudi zmenek večih umetnikov, avtorjev.
Teater v Galeriji- Galerija Sodobne Umetnosti Celje, 16.06.2017: v okviru Poletne Muzejske noči in v sodelovanju z umetnico Ivo Tratnik, Markom Golubovićem, Polono in Lucijo Boruta, Matejo Rožič in mladimi plesaci iz MOC Celje.

IMG_9038.JPG

GIBLJIVE SLIKE

Gibljive slike so tako imenovana plesna instalacija in združevanje gledališča, plesa in likovne umetnosti. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je ključno povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Gibljive slike so se izvedle na podstrešju Erotične Galerije Račka v okviru Poletnih muzejskih noči.

Foto (IMG_0765) - Rok Dezelak RD2.si.jpg

DIALOGI

Dialogi II
V projektu "Dialogi II”- Horizontalno/ Vertikalno smo združili 2 plesne zvrsti. Tokrat ni šlo za performans, ampak za eksperiment združevanja dveh plesov ob drogu, kjer smo raziskovali dimenzije prostora. Ukvarjali smo se z raziskovanjem prostorkih dimenzij plesa. V umetniških dilaogih smo združili klasični balet ob drogu s plesom na drogu. Koreografiji sta komunicirali in s tem se je prav tako ustvaril dialog med obema plesnima zvrstema. Dialogi so se izvedli v prostoru, ki ni namenjen uprizoritvenim umetnostim, zato je celoten gibalni material, libreto zgodbe in sama scenografija bila navdihnjena s prostorom. Skozi kreiranje predstave smo ves čas poudarjali specifičen odnos med telesom in drogom, telesom in prostorom ter drogom in prostorom. Misleča telesa niso bila samo na drogu in ob drogu, misleče telo se je pojavljalo tudi v enem izmed akterjev predstave, ki misleče telo ni prikazoval skozi gibanje temveč je vseskozi povezoval predstavo in misleča telesa skozi tekst. Abomo je k projektu povabil tudi mladega performerja, fotografa in kostumografa Jakoba Jurkovška.

DSC_0738.JPG

DIALOGI

DIALOGI I


Je zmenek dveh avtoric Mojca Majcen- plesalke in Anke Rener Kremžar, tokrat v vlogi vizualne umetnice, oz komunikacija plesa in vizualnih umetnosti. Glavno vprašanje, ki si ga zastavljata umetnici, je “Kako vizualna umetnost vidi plesno telo ter osnovne elemente plesne umetnosti: prostor, čas, energijo, težnost, in kako nanje reagira”.  “Performans, ki te vabi, da se vključiš; s telesom ali skozi telo, z doživljanjem ali skozi izkustvo. Telo plesalca, ples telesa, gratis izkušnja.

erinije.jpg

BODIART

Mladinska pobuda BODIART je svojevrsten poziv mladim ljudem, da začno razmišljati in se ukvarjati z umetnostjo na drugačen način. Bodiart je pobuda, kjer smo poskušali umetnost približati mladim na način aktivne partcipacije, aktivnega vključevanja v umetniški proces in vsem, ki so si želeli širiti svoje umetniške ideje pripomoči k njihovem udejanjanju in prepoznavnosti v širšem družbenem okolju. Hkrati pa smo se s projektom lotili težavnega reševanja vseh stereotipov, ki se držijo umetnosti od njenega nerazumevanja, ki vodi do neukvarjanja in neodobravanja umetnosti, do dejstva da je umetnost bila in je elitistična, saj živi predvsem v ateljejih, galerijah, gledališčih in koncertnih dvoranah, kljub temu, da je prisotna povsod in v veliki meri nudi smisel našemu življenju. Bodiart je omogočil mladim tudi aktivno in kreativno preživljanje prostega časa in jih na sproščujoč način osvestil o pomembnosti same umetnosti v vsakdanjem življenju. V obdobju 12 mesecev smo pripravili 10 različnih dogodkov, umetniških akcij, delavnic,  predavanj in performansov na temo približevanja umetnosti mladim, kjer se so se vsi mladi udeleženci znašli v vlogi umetnikov in aktivno soustvarjali lokalno kulturo in njen vsakdan. 

Projekt bodiart je bil podprt s strani Evropske komisije in Mestne Občine Celje. 


Več info: http://bodiart.weebly.com/manifest.html

_DSC0101.JPG

ANNE SEXTON- PERFORMANS

Prisloni uho na svojo dušo in pozorno prisluhni" so njene besede. Poezijo Anne Saxton lahko primerjamo z body artistično uprizoritvijo, saj se gledalcu razgali sunkovito in brez zadržkov. V uprizoritvenem delu, si jo namesto melodije zamišljamo ob gibu, toda ne kot spremljavo, temveč kakor samostojen, celo vodilen element. Da bi gledalcu še bolj nazorno predstavili pisateljičino življenje in delo, vizualno komuniciramo s še z drugimi mediji: projekcijo, lučjo, animacjo. Performans izveden v režiji Anke Rener Kremžar in Petra Urankarja.

DSC_4138.JPG

BOTRCE- PLESNA PREDSTAVA

Predstava Botrce, izhaja iz rezijanske ljudske pravljice Tri botre lisičice. Predstava nas popelje skozi ljudsko pravljico iz čisto drugega zornega kota; tistega, ki je skrit za lepo hišo in velikim avtom. Združuje ideje treh koreografinj. Vsaka se na svoj način sprašuje, kdo smo za masko, ki jo nosimo? Kakšna je cena življenja v zlati kletki, ki ga nudi botrstvo? Predstava je nastala v koprodukciji Festivala Velenje, Plesnega teatra Velenje in KUD Abomo, v koreografiji Polone in Lucije Boruta, Mateje Rožič in v režiji Boštjana Odra. Premiera predstave je bila: 07.11.2017 v Kulturnem domu Velenje

amor de mi vi.JPG

TOLMUNI

Sodelovanje z glesbeniki
Plesno glasbena predstava, ki je nastala v sodelovanju in produkciji KUD Aboma in priznane celjske glasbene zasedbe Gamma kvintet ter Društva ljubiteljev umetnosti Celje. Koreografijo je postavila plesalka Bojana Mišić, plesale so: Maja Kalafatić, Mojca Majcen in Bojana Mišić.Kostumografinja pa je bila Anka Rener Kremžar.

IMG_9144.JPG

V OBJEMU VEČNOSTI

Plesno ambientalna predstava na glasbo Astorja Piazzole v izvedbi Gamma Kvinteta. Plesalke in glasbeniki so znotraj predstave skozi tango večkrat zamenjali vloge, kjer so se glasbeniki gibali in plesalke muzicirale.V sodelovanjuz Društvom ljubiteljev umetnosti Celje in Zavodom Celeia Celje.

_5a28efee9d9cf.jpg

NEVERJETNI MR.B

Muzika
l, nastal v koprodukciji HiŠe Kulture Celje, SLG Celje in KUD Aboma. Predstava je premiero doživela v SLG Celje, sledile so ponovitve v Velenju in Žalcu. V predstavi so sodelovali pevec Boštjan Korošec, igralec Damjan Trbovc, plesalke KUD Abomo, Plesnega teatra Velenje in celjski Extra Big Band.

projekti: Arts Education
IMG_20200902_201042_edited.jpg

DANES NI NIKOLI JUTRI, PLESNI PERFORMANS, LIKOVNI SALON CELJE

Pogled navzdol, na drugo plat sveta, kjer velja zakon nesmisla in absurda. Jutri, ki ni nikoli danes, se nenehno spreminja, nas venomer opozarja na to, da nič ni samoumevno, da nič ni stalno in da smisel ni edino pravilo, po katerem se lahko ravnamo. Beg v boljši jutri je beg pred okostenelostjo družbe in sveta, v katerem trenutno živimo, je beg pred dolgočasjem in statičnostjo v avanturo in razburljivo zabavo. Plesni performans je sestavljen iz kratkih plesnih miniatur kot refleksija trenutnega stanja in napoveduje vsesplošno zabavo. 
Izvajalci: Tilen Tržan, Hanna Rotar, Veronika Kos, Larisa Strašek, Maša Grajželj, Manca Langus in Blažka Klarić
Glasba: DJ Onix 
Produkcija: Abomo Umetniški kolektiv 2020

zvezdica zaspanka

ZVEZDICA ZASPANKA

Plesna dramatizacija znane slovenske pravljice Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega – Ježka je združila najboljše za najbolj iskreno in dojemljivo občinstvo: igro, ples, že skoraj ponarodelo vsebino in vrhunsko umetniško izvedbo.
Brezčasna zgodba o zvedavi zvezdici skozi slikovito kostumografijo in scenografijo v treh slikah sledi skritemu sporočilu vedno večne življenjske resnice, ki nosi obilico temeljnih človeških in družbenih vrednot, še kako pomembnih in aktualnih za današnji »ponoreli« svet. 
Koprodukcija: Festival Velenje, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS Srbija, Balkan Dance Project in KUD Abomo.

cirkusada

CIRKUSADA-OTROŠKA PLESNA PREDSTAVA NA DROGU IN SVILI

Cirkusada, otroška plesna predstava, ki vsebuje prvine plesa ob drogu in Aerial Flow elemente na svilenih vrečah. Premierno  je bila uprizorjena  poleti, na Muzejsko noč 2019, na velikem odru Glavnega trga v Celju.

DSC02025.JPG

TEATER V GALERIJI

Teater v galeriji  je sklop plesno gledaliških intervencij v galerijskem prostoru in kot taken tudi prvenec tovrstnih umetniških akcij in umetniških sodelovanj v MOC. Združevanje gledališča, plesa in galerij ni vsakdanji pojav, zato so takšne akcije vedno dobrodošle. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je klju!no povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Teater v galeriji je nevsakdanja oblika umetnosti in moderna po vsebini in posegih v vsebino. Vsled temu je projekt poseben, drugačen ter se razlikuje od ostalih umetniških projektov. Teater v galeriji je tudi zmenek večih umetnikov, avtorjev.
Teater v Galeriji- Galerija Sodobne Umetnosti Celje, 16.06.2017: v okviru Poletne Muzejske noči in v sodelovanju z umetnico Ivo Tratnik, Markom Golubovićem, Polono in Lucijo Boruta, Matejo Rožič in mladimi plesaci iz MOC Celje.

IMG_9038.JPG

GIBLJIVE SLIKE

Gibljive slike so tako imenovana plesna instalacija in združevanje gledališča, plesa in likovne umetnosti. Pri takšnih umetniških projektih, ki vsebujejo več vsebinko enakovrednih komponent je ključno povezovanje in dialog. Dialog med umetniškimi polji, pa dialog med ustvarjalcem in umetniškimi polji ter seveda dialogi med samimi umetniki. Gibljive slike so se izvedle na podstrešju Erotične Galerije Račka v okviru Poletnih muzejskih noči.

Foto (IMG_0765) - Rok Dezelak RD2.si.jpg

DIALOGI

Dialogi II
V projektu "Dialogi II”- Horizontalno/ Vertikalno smo združili 2 plesne zvrsti. Tokrat ni šlo za performans, ampak za eksperiment združevanja dveh plesov ob drogu, kjer smo raziskovali dimenzije prostora. Ukvarjali smo se z raziskovanjem prostorkih dimenzij plesa. V umetniških dilaogih smo združili klasični balet ob drogu s plesom na drogu. Koreografiji sta komunicirali in s tem se je prav tako ustvaril dialog med obema plesnima zvrstema. Dialogi so se izvedli v prostoru, ki ni namenjen uprizoritvenim umetnostim, zato je celoten gibalni material, libreto zgodbe in sama scenografija bila navdihnjena s prostorom. Skozi kreiranje predstave smo ves čas poudarjali specifičen odnos med telesom in drogom, telesom in prostorom ter drogom in prostorom. Misleča telesa niso bila samo na drogu in ob drogu, misleče telo se je pojavljalo tudi v enem izmed akterjev predstave, ki misleče telo ni prikazoval skozi gibanje temveč je vseskozi povezoval predstavo in misleča telesa skozi tekst. Abomo je k projektu povabil tudi mladega performerja, fotografa in kostumografa Jakoba Jurkovška.

DSC_0738.JPG

DIALOGI

DIALOGI I


Je zmenek dveh avtoric Mojca Majcen- plesalke in Anke Rener Kremžar, tokrat v vlogi vizualne umetnice, oz komunikacija plesa in vizualnih umetnosti. Glavno vprašanje, ki si ga zastavljata umetnici, je “Kako vizualna umetnost vidi plesno telo ter osnovne elemente plesne umetnosti: prostor, čas, energijo, težnost, in kako nanje reagira”.  “Performans, ki te vabi, da se vključiš; s telesom ali skozi telo, z doživljanjem ali skozi izkustvo. Telo plesalca, ples telesa, gratis izkušnja.

erinije.jpg

BODIART

Mladinska pobuda BODIART je svojevrsten poziv mladim ljudem, da začno razmišljati in se ukvarjati z umetnostjo na drugačen način. Bodiart je pobuda, kjer smo poskušali umetnost približati mladim na način aktivne partcipacije, aktivnega vključevanja v umetniški proces in vsem, ki so si želeli širiti svoje umetniške ideje pripomoči k njihovem udejanjanju in prepoznavnosti v širšem družbenem okolju. Hkrati pa smo se s projektom lotili težavnega reševanja vseh stereotipov, ki se držijo umetnosti od njenega nerazumevanja, ki vodi do neukvarjanja in neodobravanja umetnosti, do dejstva da je umetnost bila in je elitistična, saj živi predvsem v ateljejih, galerijah, gledališčih in koncertnih dvoranah, kljub temu, da je prisotna povsod in v veliki meri nudi smisel našemu življenju. Bodiart je omogočil mladim tudi aktivno in kreativno preživljanje prostega časa in jih na sproščujoč način osvestil o pomembnosti same umetnosti v vsakdanjem življenju. V obdobju 12 mesecev smo pripravili 10 različnih dogodkov, umetniških akcij, delavnic,  predavanj in performansov na temo približevanja umetnosti mladim, kjer se so se vsi mladi udeleženci znašli v vlogi umetnikov in aktivno soustvarjali lokalno kulturo in njen vsakdan. 

Projekt bodiart je bil podprt s strani Evropske komisije in Mestne Občine Celje. 


Več info: http://bodiart.weebly.com/manifest.html

_DSC0101.JPG

ANNE SEXTON- PERFORMANS

Prisloni uho na svojo dušo in pozorno prisluhni" so njene besede. Poezijo Anne Saxton lahko primerjamo z body artistično uprizoritvijo, saj se gledalcu razgali sunkovito in brez zadržkov. V uprizoritvenem delu, si jo namesto melodije zamišljamo ob gibu, toda ne kot spremljavo, temveč kakor samostojen, celo vodilen element. Da bi gledalcu še bolj nazorno predstavili pisateljičino življenje in delo, vizualno komuniciramo s še z drugimi mediji: projekcijo, lučjo, animacjo. Performans izveden v režiji Anke Rener Kremžar in Petra Urankarja.

DSC_4138.JPG

BOTRCE- PLESNA PREDSTAVA

Predstava Botrce, izhaja iz rezijanske ljudske pravljice Tri botre lisičice. Predstava nas popelje skozi ljudsko pravljico iz čisto drugega zornega kota; tistega, ki je skrit za lepo hišo in velikim avtom. Združuje ideje treh koreografinj. Vsaka se na svoj način sprašuje, kdo smo za masko, ki jo nosimo? Kakšna je cena življenja v zlati kletki, ki ga nudi botrstvo? Predstava je nastala v koprodukciji Festivala Velenje, Plesnega teatra Velenje in KUD Abomo, v koreografiji Polone in Lucije Boruta, Mateje Rožič in v režiji Boštjana Odra. Premiera predstave je bila: 07.11.2017 v Kulturnem domu Velenje

amor de mi vi.JPG

TOLMUNI

Sodelovanje z glesbeniki
Plesno glasbena predstava, ki je nastala v sodelovanju in produkciji KUD Aboma in priznane celjske glasbene zasedbe Gamma kvintet ter Društva ljubiteljev umetnosti Celje. Koreografijo je postavila plesalka Bojana Mišić, plesale so: Maja Kalafatić, Mojca Majcen in Bojana Mišić.Kostumografinja pa je bila Anka Rener Kremžar.

IMG_9144.JPG

V OBJEMU VEČNOSTI

Plesno ambientalna predstava na glasbo Astorja Piazzole v izvedbi Gamma Kvinteta. Plesalke in glasbeniki so znotraj predstave skozi tango večkrat zamenjali vloge, kjer so se glasbeniki gibali in plesalke muzicirale.V sodelovanjuz Društvom ljubiteljev umetnosti Celje in Zavodom Celeia Celje.

_5a28efee9d9cf.jpg

NEVERJETNI MR.B

Muzika
l, nastal v koprodukciji HiŠe Kulture Celje, SLG Celje in KUD Aboma. Predstava je premiero doživela v SLG Celje, sledile so ponovitve v Velenju in Žalcu. V predstavi so sodelovali pevec Boštjan Korošec, igralec Damjan Trbovc, plesalke KUD Abomo, Plesnega teatra Velenje in celjski Extra Big Band.

projekti: Arts Education
bottom of page