KUD ABOMO
umetniški kolektiv
ANKA RENER KREMŽAR
Čeprav se Anka Rener Kremžar plesu posveča od otroštva, je diplomirala iz Likovne umetnosti na Pedagoški fakulteti v Mariboru. Julija 2008 je bila med pobudniki in ustanovitelji Kulturno umetniškega društva Abomo , v katerem od leta 2015 tudi predseduje. Čez štiri leta je pod tem istim društvom ustanovila gibalno-plesni center Zgibanka ter postala njen idejni vodja in plesni pedagog. Ker je po poklicu likovnica, je v njenem delu vedno prisoten estetski vizualen element in poudarek na konceptu. Sodobnim plesnim vzgibom je čez čas dodala novo znanje Aerial Flow joge in Plesa ob drogu. Ker vsak plesalec slej kot prej skozi nenehno gibanje doživi svoj gibalni izraz, je tudi Anka skozi leta poučevanja definirala svojo avtorsko vadbo Body Move (parada plesa). V kulturno umetniškem društvu Abomo predstavlja kreativni del, ki prehaja v različne zvrsti umetnosti.
MOJCA MAJCEN
Mojca Majcen je plesalka in balerina, ki se je zapisala plesni umetnosti že kot otrok. V plesnem studiu Igen je pod vodstvom koreografa Igorja Jelena pridobila osnovna znanja različnih plesnih tehnik, kjer so jo poučevali slovenski in mednarodni pedagogi. Nastopala je v več otroških predstavah ter snemala za otroški in razvedrilni program RTV Slovenije. Osnovno baletno izobrazbo je pridobila pri Ani Vovk Pezdir in dr. Henriku Neubajerju. Leta 1998 je z odliko končala šolanje na Srednji baletni in glasbeni šoli v Mariboru pod mentorstvom Ika Otrina. V času šolanja in po končanem šolanju je v Slovenskem narodnem gledališču Maribor odplesala več variacij iz klasičnih baletov (Labodje Jezero, Hrestač, Giselle, Letni časi, Prodajalna Punck itd.). Svoje izobraževanje je nadaljevala in nadgrajevala doma in v tujini (Budimpešta, St. Petersburg, Dunaj, Berlin in pri priznani skupini Nederland Dance Theatre) pod mentorstvom mednarodno uveljavljenih pedagogov, baletnih mojstrov in koreografov. Leta 2000 se je s pridružitvijo Plesnemu teatru Igen iz Celja usmerila v modernejše plesne tehnike in njihovo združevanje z gledališčem ter sodelovala v več celovečernih plesnih predstavah, plesala na številnih plesnih festivalih v tujini in prejela številne mednarodne nagrade. S solistično vlogo v predstavi Dama s kamelijami je kot edina predstavnica slovenske plesne umetnosti nastopila na Beneškem plesnem bienalu, se uvrstila v finale prestižnega plesnega tekmovanja Sergei Diaghilev award s priznanim baletnikom in selektorjem tekmovanja Vladimirjem Malakhovom.
V letu 2011 je prejela bronasti celjski grb za kulturne dosežke na področju plesa. V letu 2012 je bila izglasovana kot najboljša plesalka na plesnem portalu Parada plesa. Od leta 2011 je vpisana v razvid samostojnih umetnikov RS kot plesalka.Kot gostujoča plesalka in balerina sodeluje z domačimi in mednarodnimi koreografi, plesnimi skupinami iz Slovenije (Galerija Plesa, Plesni Teater Velenje…) in tujine (ArtBark ZDA..). Asistirala je v več modernih in baletnih predstavah v koreografiji Igorja Kirova za Makedonski balet (The Red Room), za HNK Split ( 5 till midnight, On the Road, On the Edge, The Death and the dervish). Je ena izmed ustanoviteljev platforme Balkan Dance Project ter pleše v vseh produkcijah Balkan Dance Project-a.
EVA JANKOVIĆ
Plesalka po duši. Pedagog po srcu. Delo z otroki in razvijanje njihove kreativnosti skozi ples jo navdušuje. Še bolj jo veseli, če je lahko ples in izražanje skozi gib otrokom kot metoda za sproščanje, odpiranje svojih emocij, pomoč pri socialni interakciji ali tudi pomoč pri razumevanju abstraktnih vsebin, ki so jim v šolskih klopeh nerazumljive. Trikotnik plesalka-pedagog-koreograf je njen zaščitni znak.
ALEKSANDRA VUČKOVIČ
Življenje = Gib. Aleksandri je ples bil osnoven in ‘nujen’ jezik izraza že od malih nog. Plesna pot se je začela v Pleasnem Teatru Igen, v katerem je odkrila, da jo najbolj privlačita sodobni ples, izrazni ples in koreografija.
Leta 1997 je dobila prvo mesto na Opusu 1 (Plesne Miniature) z avtorskim delom Evita. Kot plesalka in koreografinja je aktivno delovala v Sloveniji, Evropi, Maroku, Kanadi, Turčiji. Leta 2003 je nadaljevala svojo umetniško in študijsko pot v Avstraliji.
V Sydneyu in Newcastlu je imela svojo vadbo za odrasle Busy Muscles, učila gib za igralce v Tantrum Theatru, vodila delavnice plesnega izraza za ženski drsalski tim Newcastle NSW, in aktivno sodelovala z Circus Avalonom kot performer (aerial silk and aerial ring) in koreografinja. V sklopu Tantrum Theatra je tudi napisala in postavila predstavo za otroke (Mr. Sneeze) in tudi ko/režirala predstave za odrasle (We Came in Chains, Lala Land…).
Trenutno se posveča informacijskemu dizajnu, vendar, ob stalni vzporednici plesne umetnosti.
MANCA LANGUS
Manca je plesalka, ki se je preizkusila v številnih plesnih zvrsteh: hip hop, ples v petkah, ples ob drogu, jazz balet, najbližje pa ji stoji modern. Zase pravi, da ko pleše postane emocija v gibu. Obožuje otroke in predajanje plesnega znanja slednjim. Otroke poučuje različnih plesnih zvrsti če od 14. leta. Zadnja leta je bila aktivna na komercialnem področju plesnega ustvarjanja, Nastopila je v večih reklamah, videospotih, plesnih predstavah in koncertih doma in v tujini. Skupaj s skupino v kateri je plesala in tekmovala nekaj let je dve leti zapored osvojila naslov državnih prvakov, naslov evropskih prvakov in podprvakov. Kot solistka je v kategoriji modern ženskih plesalk osvojila 5. in 6. mesto na državnem prvenstvu v modernih tekmovalnih plesih.
TILEN TERŽAN
Tilen Teržan je mladi plesalec in igralec, ki je svojo umetniško pot začel v Plesnem teatru IGEN pri svojih osmih letih. V desetih letih letih umetniškega ustvarjanja se je v skupinskih in solo točkah predstavil na raznih svetovnih tekmovanjih in festivalih (Turčija, Maroko, Srbija, Češka itd.).
Po gimnaziji je svojo umetniško pot nadaljeval s študijem dramske igre na prestižni Bath Spa Univerzi v Veliki Britaniji, na kateri redno sodeluje z različnimi režiserji, obiskuje delavnice s svetovno priznanimi igralci in sodeluje na festivalih po državi.
Svoje pridobljeno znanje z veseljem predaja na bodoče umetnike v Sloveniji v okviru raznih delavnic in nastopov.
HANNA ROTAR
Hanna Rotar je mlada koreografinja in plesalka, ki je svojo umetniško pot začela v Plesnem teatru IGEN pri svojih 8 letih. Zaradi želje po nadgrajevanju svoje plesne tehnike je dodatno obiskovala Nižjo baletno šolo Tamare Divjak in jo v plesni sezoni 2015/16 uspešno zaključila. Kmalu za tem je začela poučevali balet in sodobni ples v KUD IGEN in asistirala koreografinji in plesalki Mojci Majcen. Od sezone 2018/19 pa plesno znanje na mlajše generacije prenaša tudi v kulturnem društvu M-dance. Poleg poučevanja ustvarja koreografije za mednarodna plesna tekmovanja in festivale, izvaja občasne plesne delavnice in sodeluje z različni koreografi. Bila je plesalka mlade pevke Anabel, ki je leta 2018 tekmovala na EMI (slovenskem izboru za pesem Evrovizije). Prav tako pa je nastopala v videospotih različnih slovenskih izvajalcev.
LARISA STRAŠEK
Larisa se je s plesom prvič srečala v začetku osnovne šole, v Plesnem teatru Igen. Tam je plesala do svojega devetnajstega leta. Po končani gimnaziji se je vpisala na Fakulteto za farmacijo, smer kozmetologija. Svojo plesno pot pa je nadaljevala v plesni šoli Zgibanka, kjer se uči plesa ob drogu.